Home > Aktualności > Drewno w roli głównej

Polscy specjaliści od konserwacji drewna oraz przedstawiciele Kościoła Pokoju odwiedzili 23-25 listopada norweskie Levanger. Obejrzeliśmy tamtejsze drewniane budowle rozmawiając o problemach dotyczących konserwacji zabytkowego drewnianego centrum miasta oraz dzieląc się własną wiedzą i doświadczeniem dotyczącym sposobów zachowania zabytków.

 

Wizyta była wpisana w partnerski projekt realizowany przez Kościół Pokoju z partnerami z Norwegii – „Ochrona zabytkowego drewna i papieru w polsko-norweskiej dyskusji interdyscyplinarnej”.

foto

 

Poprzedzała ją, miesiąc wcześniej, wizyta gości z Levanger, którzy mieli sposobność zobaczyć kilka drewnianych zabytków w Polsce: w Kosieczynie (kościół z XIV w.), Świdnicy (Kościół Pokoju), Dusznikach Zdroju (XVII-wieczny młyn papierniczy), Chełmsku Śląskim (XVII-wieczne domy tkaczy) i Wrocławiu (kościół z XVI/XVII w. w Parku Szczytnickim). Bp Waldemar Pytel oprowadził gości po Kościół Pokoju przypominając jego historię, a Ryszard Wójtowicz, wykonawca konserwacji prospektu organowego opowiedział o postępach renowacji.