Home > Levanger

Jednym z naszych dwóch norweskich partnerów jest gmina Levanger. Znajduje się w regionie Nord-Trøndelag, w środkowej części kraju. Zamieszkuje ją 19000 mieszkańców, z czego ponad połowa w samym mieście Levanger i jego okolicy.

Jedną z największych atrakcji turystycznych Levanger jest drewniana zabudowa miasta. To również priorytet dla władz gminy, która chroni historyczne, drewniane centrum we współpracy z Dyrekcją ds. Dziedzictwa Kulturowego Norwegii (RA), z Norweskim Instytutem ds. Badań nad Dziedzictwem Kultury oraz z Funduszem Dziedzictwa Kulturowego. Gmina planuje organizację kursów dotyczących drewnianej architektury przy udziale Norweskiego Funduszu Dziedzictwa Kultury.

Nasza współpraca będzie polegała na zdobywaniu nowej wiedzy w dziedzinie opieki i zarządzania zabytkowymi drewnianymi obiektami. Pozwoli to na wymianę doświadczeń przy zabezpieczeniu bezcennych zabytków, które są pod naszą opieką. Przewidujemy zorganizowanie w Świdnicy cyklu wykładów o Kościele Pokoju i jego otoczeniu oraz dyskusję o pracach konserwatorskich, zagadnieniach technicznych i promocji. Podczas seminariów wyjazdowych pokażemy unikatowe zabytki drewniane i interesujące rozwiązania dotyczące ich konserwacji, m.in. w XVII-wiecznym Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju, Domach Tkaczy w Chełmsku Śląskim z 1707 roku, w kościołach w Kosieczynie (XIV/XV wiek) i w Tarnowie Pałuckim (XIV wiek). Proponujemy także praktyczne warsztaty ciesielsko-stolarskie i tradycyjnego rzemiosła budowlanego i artystycznego oraz wizyty w pracowniach konserwatorskich specjalistów realizujących prace w ramach naszego projektu. Gmina Levanger w ramach współpracy przygotuje prezentację o sposobach radzenia sobie z problemami i ochroną drewnianych domów na jej terenie.