Home > Bożena i Waldemar Pytlowie

1

 

Gospodarze Kościoła Pokoju od 25 lat. Ksiądz Waldemar Pytel w latach 90. zapoczątkował renowację kościoła, prowadzoną przez fachowców z Polski i Niemiec.

Udało się zainstalować systemy zabezpieczające świątynię, wymienić gontowy dach, wyremontować konstrukcję budowli, wzmocni ściany, odrestaurować ambonę, epitafia, bramę wjazdową i dawny dom dzwonnika. Rozpoczęto konserwację ołtarza oraz starodruków. Za wzorcową konserwację parafia dostała Złoty Medal na Europejskich Targach Ochrony Zabytków w Lipsku. Szczególnym osiągnięciem jest wpisanie świątyni na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ks. Pytel jest proboszczem tutejszej parafii ewangelicko-augsburskiej. Nagrodzony m.in. przez Ministra Edukacji Narodowej, Miasto Świdnicę, Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków, Towarzystwo Brata Alberta.

Bożena Pytel, socjolog, odpowiada za public relations i działania kulturalno-edukacyjne związane z Kościołem Pokoju. To dzięki niej wydano XVII-wieczny pamiętnik świdniczanina, na podstawie którego powstała sztuka grana przez aktorów Teatru Starego w Krakowie. Zorganizowała „Dolnośląski Szlak UNESCO” promujący dolnośląskie zabytki w Polsce. Przygotowała warsztaty dziennikarsko-fotograficzne dla gimnazjalistów z Torunia, Zamościa i Wieliczki oraz zajęcia dla grupy świdnickich licealistów i seniorów, m.in. z kreatywnego pisania. Pomysłodawczyni i organizatorka Artystycznego Lata na placu Pokoju, wyróżniona przez prezydenta Świdnicy nagrodą kulturalną.

Bożena i Waldemar są małżeństwem, rodzicami dwóch dorosłych synów. Ksiądz Waldemar kibicuje piłce nożnej, i tej na poziomie lokalnym, i pierwszoligowej. Bożena w wolnych chwilach fotografuje; jej zdjęcia znalazły się na kilku wystawach.