Home > Parafia

Nasza parafia istnieje od 1652 roku, kiedy wydano zgodę na budowę świątyni. Od tego czasu nieprzerwanie odprawia się tu nabożeństwa – najpierw w tymczasowej tzw. Chatce Bożej, a od 1657 roku już w Kościele Pokoju.

Ta ciągłość jest tym bardziej niezwykła, że w po drugiej wojnie światowej na tych terenach doszło do całkowitej wymiany ludności. Dolny Śląsk znalazł się w granicach państwa polskiego i jego niemieccy, w większości protestanccy mieszkańcy wyjechali. Nowi przybysze z różnych stron Polski byli najczęściej katolikami. Kościół Pokoju, do którego przechodziło na nabożeństwa kilka tysięcy osób, opustoszał.

Dziś nasza parafia ewangelicko-augsburska p.w. Św. Trójcy w Świdnicy liczy zaledwie 120 osób, ale mimo tej niewielkiej liczby jest to aktywna wspólnota. Łączą ją coniedzielne nabożeństwa (odprawiane także w Bielawie i Dzierżoniowie) i szkółki niedzielne, lekcje religii, spotkania dla młodzieży. W ramach pracy diakonijnej prowadzimy wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego, odwiedzamy osoby chore i samotne, prowadzimy pomoc charytatywną. Angażujemy się w działalność i religijną, i kulturową współorganizując Międzynarodowy Festiwal Bachowski, wystawy malarstwa i fotografii oraz Artystyczne Lato, czyli warsztaty malarskie, rzeźbiarskie i teatralne. Proboszczem parafii jest ks. Waldemar Pytel, wybierany na 10-letnią kadencję.