Home > Aktualności > Kościół cudem – mamy na to papier

– Polacy potrafią docenić niezwykłe, nie zawsze szerzej znane miejsca w naszym kraju – mówiła Martyna Wojciechowska, redaktor naczelna polskiej edycji National Geographic Traveler podczas gali konkursu 7 Nowych Cudów Polski.

dNa tragach turystycznych w Poznaniu, 9 października, spotkała się zwycięska siódemka – Kościół Pokoju zajął 3. miejsce. W konkursie zorganizowanym przez NGT aż ponad sześć tysięcy osób głosowało na naszą świątynię, także z zagranicy, m.in. ze Szwecji i Stanów Zjednoczonych. Jeden ze świdniczan utworzył nawet fanpage, na którym przez kilka tygodni codziennie zachęcał do głosowania.

– Zaskoczyło nas tak wielkie wsparcie i życzliwość. To dla nas także znakomita promocja – mówi Bożena Pytel z parafii ewangelicko-augsburskiej w Świdnicy.

Odbierając dyplom przyznany przez pismo podróżników, przypomniała, że historia kościoła również zaczęła się od podróży – od wyprawy Christiana Czepki po europejskich dworach, który w XVII wieku zbierał środki na budowę świątyni.

– Tak jak dla Czepki, dla nas kościół też jest wyzwaniem: jak uratować to, co w zamierzeniu miało być nietrwałe, a nadal zadziwia konstrukcją i rozmachem – powiedziała wręczając Martynie Wojciechowskiej album „Christian Czepko. Podróż szwedzka”.