Home > Aktualności > Organy w nowym stroju

Nasz projekt obejmuje duże organy, ale w ostatnich tygodniach również małe, ołtarzowe organy Kościoła Pokoju zostały poddane konserwacji. Ostatni raz były one remontowane ponad dwadzieścia lat temu. Tym razem firma organmistrzowska Marka Mikonowicza zajęła się korektą stroju sekcji manuałowych, doraźną regulacją traktury oraz naprawą miecha, jedynego z trzech, który jest obecnie używany.

 

– Podczas eksploatacji skórzane poszycie przetarło się na tyle, że miech był nieszczelny, uchodziło z niego powietrze. To był to główny powód podjętych prac

– mówi Maciej Bator, kantor kościoła. Usunięto wyschniętą, popękaną skórę i stary klej, założono nowe uszczelniające skórzane pasy. Uszczelniono rozwarstwione wieko miechu wykonane jest z jednej dużej deski oraz wiatrownicę drugiego manuału. Główny kanał powietrzny został obwiedziony wąskimi płatami skóry w miejscu styku drewnianych elementów przewodu powietrznego.

Przy strojeniu zastosowano pierwszy strój Andreasa Werckmeistera z jego traktatu „Musicalische Temperatur”, który ukazał się drukiem w Kwedlinburgu (Saksonia) w 1691 roku, cztery lata przed zamontowaniem małych organów w Kościele Pokoju. Zachowano wysokość stroju, która wahała się między 470 a 475 Hz (dla dźwięku a).