Home > Aktualności > Walc cesarzowej ukryty w organach

Kilka dokumentów muzycznych z zapisem nutowym odnalazł Christian Scheffler, organmistrz zajmujący się renowacją wielkich organów ze świdnickiego Kościoła Pokoju. Podczas jednego z wcześniejszych remontów kartki zostały wklejone w instrument, prawdopodobnie do uszczelnienia kanałów powietrznych.

Klej poważnie uszkodził muzykalia, ale w nagłówku można odczytać „walc” oraz „wykonanie gwardii cesarskiej”. – Partytura przedstawia początek walca w tonacji a-moll, który z pewnością został napisany dla tutejszych organów. Kompozytorem walca mógł być Carl Maria von Weber.

Nie mamy bezpośredniego dowodu, ale wskazuje na to stylistyka – mówi dr Stephan Aderhold, muzykolog. Utwór ukazał się po raz pierwszy drukiem w 1812 roku w Lipsku pod tytułem „Dwanaście ulubionych walców cesarzowej Francji Marie Louise wykonanych na jej przyjazd do Strassburga przez Gwardię Cesarską [pierwszy przekaz Kühnela w Lipsku]”. Nie wiemy, kiedy utwór został umieszczony w świdnickich organach. Mógł to być jeden z kolejnych remontów instrumentu w 1825 (Thomas Koded), 1835 (bracia Schlag), 1850 (Adolph Alexander Lummert wzgl. Lammert), 1880 (Heinrich Schlag) lub w 1909 roku (Schlag&synowie). Nie mamy również pewności, czy walc był wykonywany przez garnizon świdnicki. Być może zabrzmi w 2016 roku, kiedy zakończy się remont organów.