Home > Aktualności > Dziękujemy!

Szanowni Państwo,

wraz z zamknięciem projektu „Kościół Pokoju w Świdnicy – obiekt UNESCO. Przywrócenie świetności luterańskiej enklawy poprzez renowację organów wraz z prospektem, rewitalizację cmentarza i przebudowę plebanii, w celu zapewnienia wielokierunkowej oferty kulturalnej, edukacyjnej i społecznej” zamykamy także stronę, na której przez trzy lata relacjonowaliśmy etapy i ważne wydarzenia.

Wiele udało się zrobić w tym czasie: duże organy odzyskały głos – na nowej płycie i regularnych koncertach możemy przekonać się, jak znakomicie brzmią. Odzyskały także oprawę, wraz z renowacją barokowego prospektu i przylegających fragmentów wnętrza kościoła. Bezcenne zbiory Biblii, rękopisów i starodruków wreszcie mogą być digitalizowane i przechowywane w profesjonalnych warunkach w Dolnośląskim Instytucie Ewangelickim, który powstał w budynku plebanii. To nie tylko archiwum, to również miejsce edukacyjnych warsztatów i wykładów. Udało się także zrewitalizować kilkadziesiąt nagrobków i fragment muru cmentarnego oraz odnowić część dachu świątyni. Natomiast na dzwonnicy został zamontowany karylion, który wzbogaca uroczystości na placu Pokoju.

Nigdy wcześniej nie prowadzono tu prac na taką skalę – to, co zdarzyło się przez te trzy bardzo ważne lata nie byłoby możliwe bez wsparcia partnerów z Norwegii: gminy Levanger i rady okręgu Vest-Agder oraz bez funduszy z  Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w projekt, który pozwolił na ocalenie naszej wyjątkowej luterańskiej enklawy. Dziękujemy także sympatykom, którzy śledzili wydarzenia na stronie. „Luterańska Enklawa” zakończyła się, ale na placu Pokoju nadal wiele się dzieje.

Zapraszamy na: http://kosciolpokoju.pl/. Zapraszamy także do Świdnicy – warto bezpośrednio przekonać się, jak wyglądają odnowione wnętrza, jak brzmią instrumenty i jak smakuje gorąca czekolada w BarocCafe.