Home > Aktualności > Prawie jak w bajce

– Wciąż trudno nam uwierzyć, że to wszystko naprawdę się udało – opowiadała Bożena Pytel na piątkowej (21.04) konferencji podsumowującej projekt „Kościół Pokoju w Świdnicy – obiekt UNESCO. Przywrócenie świetności luterańskiej enklawy poprzez renowację organów wraz z prospektem, rewitalizację cmentarza i przebudowę plebanii, w celu zapewnienia wielokierunkowej oferty kulturalnej, edukacyjnej i społecznej”.

 

Trzy lata temu projekt był jednym z zaledwie 18, które zgłoszono do realizacji, spośród 277 nadesłanych do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

– Nasza parafia ewangelicko-augsburska była jedyną parafią, w gronie znanych dużych instytucji kulturalnych, które również starały się o te środki. Niezwykłe jest dla nas także to, że w trzy lata udało się aż tyle zrobić i że na koniec dostaliśmy dodatkowe fundusze – dodaje Bożena Pytel, koordynatorka projektu, który zamyka się z końcem kwietnia.

Prace finansowane ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014 pozwoliły na odrestaurowanie organów z prospektem, plebanii, dzwonnicy i cmentarza.

Całość kosztowała 17,7 mln zł, z czego parafia musiała wnieść 15 proc. co było możliwe m.in. dzięki wsparciu władz Świdnicy i Fundacji KGHM.

– Jeszcze nigdy na placu Pokoju nie prowadzono renowacji z takim rozmachem – mówił gospodarz miejsca, ks. bp Waldemar Pytel witając gości, m.in. prezydent Świdnicy Beatę Moskal- Słaniewską, wojewódzką konserwator Barbarę Nowak-Obelindę, Piotra Giemzę z MKiDN, Grzegorza Gajewskiego z Narodowego Instytut Dziedzictwa, prawników z kancelarii „Ćwik i Partnerzy. Wśród dziennikarzy lokalnych i zagranicznych byli także przedstawiciele Agence France Presse – dzięki tej znanej agencji notka o świdnickim kościele ukazała się w światowych mediach – https://www.yahoo.com/news/europes-largest-wooden-church-restored-poland-192905108.html

– Jestem tu już trzeci raz obserwując postępy prac. To niezwykle cenny projekt – uważa Terje Dammen z Vest-Agder Fylkeskommune, która jest jednym z dwóch norweskich partnerów, obok gminy Levanger.

Konserwator Ryszard Wójtowicz prezentował odnowione polichromie i drewniane elementy w kościele, a muzykolog Stephan Aderhold – nowy zbiór historycznych grafik z wizerunkami placu Pokoju i Świdnicy. Kantor Maciej Bator zaprosił na koncert organowy prezentujący brzmienie odnowionego instrumentu. Tego dnia zadebiutował także nowy karylion: z najwyższej kondygnacji dzwonnicy rozległy się dźwięki pieśni luterańskich.

Goście mieli również możliwość obejrzenia pracowni do digitalizacji i archiwów w Dolnośląskim Instytucie Ewangelickim, który powstał na plebanii.

Za kilka dni zostanie podpisana umowa na kolejną realizację, w ramach VIII osi priorytetowej Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Dotacja 17 mln zł zostanie przeznaczona na rewitalizację Hali Polnej wraz z lożami, Hali Zmarłych, Hali Ołtarzowej oraz 11 epitafiów i 8 zewnętrznych drzwi.