Home > Aktualności > Dach, karylion i anioły – projektu ciąg dalszy

– Byłem tu przed dwoma laty, gdy projekt dopiero startował – postęp jest ogromny. Wspaniale wyglądają odnowione obiekty, widzę z jakim pietyzmem dba się o archiwum – mówił Terje Damman, gubernator okręgu Vest-Agder na konferencji prasowej w niedzielę 13 listopada w Kościele Pokoju w Świdnicy.

Okręg Vest-Agder jest jednym z dwóch norweskich partnerów projektu „Przywrócenie świetności luterańskiej enklawy”, który miał się zakończyć w kwietniu tego roku. Potrwa jednak o rok dłużej, do kwietnia 2017 r. Zaplanowane dotąd prace wykonano tak dobrze, że Norwedzy zwiększyli budżet: wartość projektu wzrosła o 3 mln 685 tys. zł.

Przypomnijmy, że udało się już odnowić duże organy wraz z barokowym prospektem, zrewitalizować kilkadziesiąt nagrobków, mur cmentarny oraz plebanię, w której powstał Dolnośląski Instytut Ewangelicki z cennym zbiorem Biblii, rękopisów i starodruków, a także wyremontować dzwonnicę, w której będzie galeria promująca śląskich artystów.

– Wszystkie elementy projektu są istotne, ale osobiście szczególnie cieszą mnie organy, które znowu brzmią po dwudziestu latach milczenia. Teraz nie tylko służą podczas nabożeństw, ale również uświetniają regularne koncerty. Jestem także szczęśliwy, że nasz zbiór wreszcie może być przechowywany w godnych warunkach w Instytucie i, po zdigitalizowaniu, udostępniony zainteresowanym – opowiada ks. bp Waldemar Pytel, proboszcz świdnickiej parafii.

 

Teraz, dzięki przedłużeniu projektu będą możliwe kolejne prace. – Renowacji zostanie poddana część dachu, która jest w takim stanie, że w niektórych miejscach deszcz zalewa wnętrze. Odnowionych będzie kolejnych kilkanaście nagrobków z przykościelnego cmentarza, jednej z największych historycznych nekropolii ewangelickich zachowanych na Śląsku. Dolnośląski Instytut Ewangelicki zostanie powiększony dzięki modernizacji trzech kondygnacji plebanii i wyposażony w nowe meble i sprzęt potrzebny do funkcjonowania plebanii w nowej roli. Konserwatorzy zajmą się także południowo-zachodnim narożnikiem przylegającym do prospektu i dużych organów Kościoła Pokoju. Dwa aniołki siedzące na prospekcie znowu zaczną grać na bębenkach: historyczny mechanizm będzie ponownie uruchomiony. Karylion, w który zostanie wyposażona oświetlona dzwonnica, po raz pierwszy usłyszymy w święta Bożego Narodzenia. Potem będzie go słychać podczas ważnych uroczystości i świąt, a latem, w sezonie turystycznym, regularnie o stałej godzinie.

Po zmianach całkowity budżet projektu współfinansowanego z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego to 17 mln 747 tys. zł. – Jestem przekonany, że przed nami dalsza owocna współpraca – zapewnił gubernator Damman.