Home > Aktualności > Festiwalowe ABC: Akademie für alte Musik Berlin, Bach, Carpenter

Cameron Carpenter to organista wszechczasów, fenomen obdarzony nieziemskim wręcz talentem. Przekracza wszelkie granice i zmienia wyobrażenia o organach. Gdyby żył sto lat temu, historia muzyki organowej potoczyłaby się zupełnie inaczej – opowiada Jan Tomasz Adamus, dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Bachowskiego o gwieździe tegorocznej edycji.

35-letni Amerykanin zagra na specjalnie dla niego zbudowanych organach, tzw. international touring organ, ale przede wszystkim na odrestaurowanych wielkich organach Kościoła Pokoju w Świdnicy. XVII-wieczny instrument o 62. głosach milczał przez kilkadziesiąt lat i teraz po renowacji znowu uświetnia festiwale i nabożeństwa. Usłyszymy odnowione organy nie tylko na koncertach, ale także podczas trzech festiwalowych niedziel: zapraszamy na wspólne śpiewanie pieśni z minirecitalami organowymi w wykonaniu gwiazd.

– Kościół Pokoju to oszałamiające wnętrze, a w sensie akustycznym to jeden z najlepszych teatrów operowych na świecie i fenomenalna sala recitalowa. Przede wszystkim wspaniale uwydatnia barwę dźwięku i w sposób szczególny „kocha” głos ludzki. Intymność tego wnętrza ma siłę wręcz magnetyczną – dodaje Jan Tomasz Adamus.

– Kościół Pokoju został zbudowany poza murami miasta – opowiada. – Z perspektywy kilku wieków można traktować to wybitne dzieło sztuki jako pomnik ludzkiej zdolności dążenia do zgody; jest to owoc protestanckiej pracowitości zbudowany po wojnie trzydziestoletniej na katolickich terenach. Kiedyś poza murami miasta, dzisiaj jest jego w sercu i – co najważniejsze – staje się jego sercem wspólnie z rynkiem i katedrą, wraz z teatrem, muzeum i wieżą ratuszową. Właśnie dzięki sztuce, która jest współczesnym budulcem więzi społecznych i kulturowych- uważa dyrektor.

Sztukę, która wypełni dwa festiwalowe tygodnie w Świdnicy i okolicznych miejscowościach, sygnują w tym roku gwiazdy światowego formatu: Akademie für alte Musik Berlin, Le Poème Harmonique & Vincent Dumestre, Café Zimmermann, La Venexiana, Capella Cracoviensis & Matteo Messori oraz Akademia Bachowska & Fabio Bonizzoni. Wśród solistów skrzypkowie Robert Bachara i Jorge Jimenez, grający na historycznym fortepianie pianista Mariusz Klimsiak i flecista Peter Holtslag. Festiwal trwa od 29 lipca do 15 sierpnia, szczegóły na www.bach.pl.