Home > Aktualności > Czas na dzwonnicę

Ponad 300-letnia dzwonnica na placu Pokoju do sierpnia 2016 r. przejdzie gruntową renowację. Firma Budraf z Wałbrzycha najpierw odrestauruje według tradycyjnej technologii ściany elewacji oraz podłogi i wewnętrzne schody, potem zajmie się rekonstrukcją stolarki okiennej i drzwiowej oraz konserwacją okiennic.

Uporządkuje także otoczenie budowli i położy wokół niej chodnik. Szachulcowa, odosobniona dzwonnica stoi kilkadziesiąt metrów od świątyni – jednym z warunków zgody na wzniesienie Kościoła Pokoju był m.in. brak dzwonów i wież, które dominowałyby w okolicy.

 

Dzwonnica powstała dopiero pół wieku później, w 1708 roku, po ugodzie altransztadzkiej, która narzuciła cesarzowi Józefowi I Habsubrgowi zwrot kościołów protestantom, zgodę na budowę nowych tzw. kościołów łaski oraz wyposażenie Kościołów Pokoju właśnie w dzwonnice.

– Przyznanie tego prawa było bardzo istotne dla luterańskiej wspólnoty: dzwon organizował jej życie wzywając na modlitwę, ostrzegając przed niebezpieczeństwem i oznajmiając szczególnie ważne wydarzenia – opowiada Bożena Pytel z parafii ewangelicko-augsburskiej w Świdnicy.