Projekt „Luterańska Enklawa” obejmuje także renowację przykościelnego cmentarza, który istniał od założenia świątyni po koniec XIX wieku. To jedno z cenniejszych ewangelickich założeń cmentarnych na Śląsku, o którego urodzie stanowią nagrobki wykonane w większości z naturalnych kamieni.
Najczęściej są to piaskowce, sjenity i granity, m.in. izerski szary granit z różowymi przebarwieniami. Rzadziej spotyka się marmury i wapienie, od porowatych po zbite. Szczególnie interesujące są bogato zdobione barokowe nagrobki z piaskowca oraz marmurowe płyty epitafijne.
– To, jakiego użyto kamienia, decydowało o trwałości grobowca oraz o jego walorach estetycznych. Kolor jest, oprócz formy, jednym z ważniejszych składników kompozycyjnych
– mówi Jacek Gryczewski, konserwator kamienia. W ramach projektu grupa specjalistów zajmuje się konserwacją 12. pomników wolnostojących oraz 49. usytuowanych w murze. Trwają tam także prace budowlane: zbijanie starych tynków i nakładanie nowych, zakładanie przepony odcinającej wodę gruntową oraz zwieńczenie murów cegłą klinkierową.