Home > Aktualności > Polska, Niemcy, pojednanie

50. rocznica wystosowania listu biskupów polskich do biskupów niemieckich, ze słynnym zdaniem „udzielamy wybaczenia i prosimy o nie” była okazją do pokazania w Sejmie 23 czerwca wystawy „Odwaga i pojednanie”.

– Jest ona hołdem dla tych, którzy poruszyli sumieniami obu narodów i otworzyli je na siebie – powiedziała wicemarszałek Elżbieta Radziszewska.

ze strony

Ekspozycja przygotowana przez Muzeum Historii Polski to ciąg obrazów ułożonych w labirynt, według haseł „Terror, pogarda, eksterminacja”, „Wrogość, nieufność, mur”, „Listy, memoranda, spotkania”, „Odważni, aby się jednać”. Pokazują one trudną polsko-niemiecką przeszłość, od drugiej wojny światowej po pamiętne orędzie biskupów z 1965 r., którego inicjatorem był arcybiskup wrocławski Bolesław Kominek. „Odwaga i pojednanie” jest stałą wystawą plenerową, którą otwarto w listopadzie ubiegłego roku w Krzyżowej obok Świdnicy, w 25-lecie słynnej Mszy Pojednania odprawionej w miejscu, gdzie podczas wojny działał antyhitlerowski Krąg z Krzyżowej. Podczas mszy premier Polski Tadeusz Mazowiecki i kanclerz Niemiec Helmut Kohl przekazali sobie znak pokoju, a tuż przed przyjazdem do Krzyżowej obaj modlili się w Kościele Pokoju o pojednanie. Również w 2014 r., przed otwarciem wystawy w Krzyżowej premier Ewa Kopacz i kanclerz Niemiec Angela Merkel modliły się w naszej świątyni w tej samej intencji.

Więcej zdjęć:
http://www.krzyzowa.org.pl/index.php/pl/component/content/article/44-home/903-wystawa-odwaga-i-pojednanie-w-sejmie-rp