Home > Aktualności > Znak pokoju – dziś i przed 25. laty

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i premier Polski Ewa Kopacz wzięły udział w ekumenicznej modlitwie o pokój 20 listopada w Kościele Pokoju. W tym samym miejscu przed 25. laty, tuż przed Mszą Pojednania w Krzyżowej spotkali się na wspólnej modlitwie w tej samej intencji kanclerz Helmut Kohl i premier Tadeusz Mazowiecki.

Ekumeniczne nabożeństwo poprowadzili biskup Jerzy Samiec, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, biskup Ryszard Bogusz, zwierzchnik diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, biskup Ignacy Dec, ordynariusz diecezji świdnickiej Kościoła Rzymsko-Katolickiego i rzymskokatolicki arcybiskup Alfons Nossol, który wspomniał słynną Mszę Pojednania:

Temu znakowi sprzeciwiała się wciąż jeszcze silna wówczas Służba Bezpieczeństwa. Nie zgodziłem się, by od niego odstąpić.

Biskup elekt Waldemar Pytel, gospodarz Kościoła Pokoju dziękował kanclerz Merkel i premier Kopacz za ogromne wsparcie rządów obu krajów dla konserwacji i renowacji świątyni. Premier i kanclerz w prezencie od parafii otrzymały pierniki z wizerunkiem świątyni i replikę dokumentu z 1653, z opisem starań świdnickich ewangelików o pozyskanie środków na budowę Kościoła Pokoju.